Már 20. napja tart a fegyveres küzdelem Izrael és a gázai palesztin szervezetek, legfőképp a Hamasz fegyveresei között, ám még mindig nem látni a konfliktus végét. Pedig közben már az is kiderült, hogy az egész válság megkezdésében szerepet játszó, izraeli fiatalok ellen elkövetett emberrablások és gyilkosságok mögött nem a Hamasz, hanem tőlük független palesztin csoportok álltak. A harcok a Hamasz 2006 –os választási győzelme óta nem fajultak el ennyire, a halálos áldozatok száma ugyanis – a BBC tudósítása szerint - már meghaladja az ezret is (1000 palesztin és 46 izraeli halt meg eddig a harcokban). Pedig azt a bizonyos 2006 –os voksolást, valódi arculcsapásként élték meg az izraeliek. Tizenkét évvel az 1994 –es Gáza-Jerikó autonómia-egyezmény aláírása után – mellyel Palesztina végre jelentős önállóságot és autonómiát kapott Izraeltől - senki nem számított arra, hogy Gázában a megegyezés-párti Fatahot megveri majd a radikális Hamasz és ezzel a palesztinok többsége a háborút és szembenállás választja majd a zsidó állammal szemben. Pedig ez történt. Izrael pedig válaszul 2007 nyarán hermetikusan lezárta egy tengeri és szárazföldi blokáddal az egész Gázai övezetet, majd 2009 januárjában csapatokkal is bevonult egy időre, hogy lerombolja a Hamasz épületeit. Az akkori akcióban közel ezer palesztin halt meg, de sokkal kisebb arányban vesztek oda gyerekek és civilek.
Aztán eltelt 3 év és a Hamasz kapcsolatokat épített ki az arab világ több országával is, jelentős támogatókat találva. Majd jött 2012, amikor bizonyította erejét világ felé: novemberben külföldről szerzett rakétákkal kezdte lőni Izraelt. Közben persze a zsidók kiépítettek egy hatékony rakétaelhárító rendszert (neve: Vaskupola) mely ellenrakétákkal semlegesítette a palesztin támadásokat. Azért így is meglepte Tel-Avivot a Hamasz ilyen mértékű megerősödése. (Bár a szervezet 1988 –ban jött létre, egészen 2012 –ig „csak” emberrablásokra, robbantásokra és egyéb terror akciókra „szakosodott” kis létszámú terrorista különítményként működött.) Ám 2012 után a Hamasz egy nagy létszámú, jól szervezett, pénzforrásokkal és támogatókkal rendelkező, kiterjedt haderővé nőtte ki magát, mely jól működő csempész-útvonalakat hozott létre földalatti alagutakon keresztül támogató országok irányába. Északon, Izrael felé támadó egységeket (terrorista diverzánsokat) küldött az alagutakon keresztül a zsidók ellen, délen pedig Egyiptom felől, szintén alagutakon keresztül hozta be az élelmet és fegyvereket. (Már amíg Egyiptom támogatta a Hamaszt. Mostanában ellenséges már a viszony.)
Mindezeken túl a Hamasz megszervezte Gáza „működését” is, irányítása alá vonva a kórházakat, iskolákat, boltokat és középületeket. Közben persze „előjöttek” az első problémák is: a kezdetben lelkes támogatók egy része elpártolt tőlük, és a vezetők is túlzottan meggazdagodtak miközben mind több pénzt „csíptek le” a külső támogatásokból. Mára feltünően visszás képet nyújt, hogy miközben a Gázai övezet 1,8 milliós lakossága nyomorog és éhezik, addig a Hamasz legfelső vezetői külföldi villákban és helyi palotákban dőzsölnek. (Mint ismeretes a Hamasz elnöke, Khaled Mashal Katarban éli a milliárdosok nyugodt és biztonságos életét, a távolból irányítva szervezetét.) Persze az is tény, hogy a kisebb Hamasz-vezetők azért nincsenek biztonságban. Izrael évek óta követi azt a stratégiát, hogy felderíti kilétüket, majd célzott helikopteres támadásokkal likvidálja házaikat (családjaikkal együtt).
Jelenleg a Hamasz kézben tartja Gázát. Nem ismer alkut, csakis Izrael teljes visszavonulását és a 2007 –es, Gáza körüli blokád feloldását tekinti tárgyalási alapnak. Amellett Palesztina egészét követeli, semmiféle „kétállamos” megoldást nem fogad el. Ami azt illeti magának Izraelnek a létét is elutasítja. És még mindig jelentős külföldi erők támogatják. Ezek közül legerősebb az iszlamista vezetésű Irán, mely a szintén Izrael-ellenes Hezbollahot is támogatja. Iráni pénzekből fegyverkeznek a Hamasz harcosok és Teherántól érkezik a palesztinok által használt fegyverek többsége is. A másik támogató Szíria, és persze ott vannak még az egyéb iszlamista országok is, például Jemen. Közben olyan hírek is terjengenek már, hogy a Hamasz Észak-Koreától vásárol rakétákat, mégpedig Iránon és Libanonon keresztül. A Telegraph szerint egyébként, már 2009 óta működik "virágzó" kapcsolat Észak-Korea és az iszlamista Hamasz közt, nem csak fegyverzet-kereskedelem, de katonai tanácsadás szintjén is. (Mint ismeretes a két Korea közt ugyanolyan alagútrendszert hoztak létra a kommunista északiak, mint amilyet koreai "tanácsadók" segítségével Gáza is kiépített.)
Ugyanakkor ki kell emelni: a Hamasz lehetőségei erősen korlátozottak. Nincsenek komolyabb fegyvereik, egyedül abban bízhatnak, hogy a világ előbb-utóbb megelégeli majd Izrael agresszióját, miközben nap mint nap szembesül a különböző TV csatornákon (CNN, BBC, AL Jazeera) bemutatott háborús képekkel. A lebombázott gázai házak, megölt vagy súlyosan megsebesült gyermekek képei bejárják a világot, mindenütt felháborodást keltve. Erre apellál a Hamasz és nem sikertelenül. A rakétakilövő állásokat szándékosan telepíti iskolák, kórházak közelébe, és minden módon maradásra ösztönzi a polgári lakosságot is. (Nem mintha túl sok esélyük volna elmenekülni az övezetből.) Izrael pedig harcol. Hadserege a világ egyik legütőképesebb szervezete. Összesen 3090 harckocsival, és majd 500 harci-repülővel rendelkeznek, mely arzenál világviszonylatban is jelentős. (Összehasonlításképp: Franciaországnak 544 harckocsija és nagyjából 500 vadászgépe van.) Ám az a helyzet, hogy bár katonai szempontból vitán felül nyerésre áll, minden más téren egyre inkább vereséget szenved. Ma már egyetlen más ország sem támogatja, csak az USA áll ki még mellette, de már ott is egyre többen kritizálják.
Hamarosan Izraelnek új megoldásokon kell gondolkodnia. Az erő alkalmazása, a civilekkel nem törődő harc egyre többet árt nemzetközi megítélésének, és célját sem éri el. A Hamasz inkább hagyja lemészároltatni saját népét, de nem enged. Azonban hogy mi legyen az új megoldási kísérlet, egyelőre senki nem tudja!
Ajánlott cikkek a témához kapcsolódóan:
- Ez a helyzet katonailag nehezen kezelhető ..." - Átlátszó
- A Gázai övezet múltja és jelene - Történelemtanulás blog